Бісквітний, твердий, м’який та кістяний фарфор

Порцеляна є благородним і найбільш досконалим видом кераміки. Як правило, у фарфорі виділяють кілька основних типів: бісквітний, твердий, м’який, кістяний.

ТВЕРДИЙ і БИСКВІТНИЙ

Німецька мануфактура Meissen у Саксонії стала відкривачем нової на той час «твердої» порцеляни. Тверду порцеляну іноді називають «справжньою» порцеляною. Вона містить у своєму складі набагато більше каоліну та кварцу. Твердий фарфор має більшу механічну міцність, щільність, опірність до жару, непроникність і хімічну стійкість. У зв’язку з великою наявністю у складі фарфорової маси каолінових глин, їх плавлення потребує більш високої температури випалу. Вона становить 1350–1500°C. Відповідно виріб виходить твердіше. Глазур у такої порцеляни є тонкою і блискучою. Вона складається з тих самих субстанцій, що і порцелянова маса, тільки в інших пропорціях, завдяки чому може щільно і однорідно з’єднуватися з черепком. Її неможливо відбити та відшарувати.

Твердий фарфор, який обпікають без покриття глазур’ю, називають бісквітним. Примітно, що в епоху європейського класицизму «бісквіт» вживався як вставки в меблеві вироби.

У твердої порцеляни уламок білий, гладкий, рівний, блискучий і з гострим краєм. На дотик такий фарфор холодніший, ніж м’який.

В колекції Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна є багато предметів з «бісквіту». Зокрема, почесне місце серед подібних виробів займає чайник 1773 року виробництва Севрської порцелянової мануфактури.

Чайник.1773. 13,5х17,0. Фарфор, бісквіт, рельєф, ліплення. На денці у тісті марка.
Севрська порцелянова мануфактура. Севр. Франція.

М’ЯКИЙ

М’яку порцеляну іноді називають «штучною», а також художньою або фриттовою. Зародження такої порцеляни простежуються в XVI столітті в Італії, так званий фарфор Медичі. Остаточну його формулу винайшли у Франції в 1673 році в спробах знайти формулу китайської порцеляни. До її складу входить менше каоліну, але більше кварцу, польового шпату та сумішей товчених склоподібних речовин, так званих фриттів. Наявність таких мінералів, як кремінь, селітра, морська сіль, алебастр, у складі м’якої порцеляни сприяє збільшенню просвічуваності виробів та наданню їм ніжного біло-вершкового кольору. Температура випалу виробів з такого порцеляни нижче 1300°C, тому його міцність і термостійкість набагато нижчі. М’яка порцеляна довго зберігає тепло. Структура такої порцеляни пориста, тому виріб з нього крихкіший. Глазурові шари на м’якому фарфорі набагато товщі, ніж на твердому. Склад глазурі переважно складається зі скла, тобто з легкоплавкої речовини, багатої окисом свинцю, і додатково містить пісок, соду і вапно. Неглазурована частина на зламі такого виду зерниста порцеляни. До м’якого фарфору можна віднести більшу частину відомого свого часу по всьому світу китайського фарфору. Севрська мануфактура в основному виготовляла свої вироби з м’якого порцеляни.

Фруктовниця. Кін. 30-х – поч. 40-х. рр. XIX ст. 23,3х13,2.
Фарфор; рельєф прорізний та у матеріалі; бісквіт, лиття; надглазурне суцільне криття синього кольору та позолотою.
Мануфактура Куссак-Бонваль поблизу Ліможа. Франція

КОСТЯНИЙ

Батьківщиною кістяної порцеляни є Англія. Формула кістяної порцеляни як різновиду м’якої була відкрита кераміком-англійцем Джозі Споудом у середині XVIII століття. В основному вона використовується для створення чайних сервізів та посуду. Склад фарфорової маси кістяної порцеляни на 60% складається з фосфату вапна — золи перепалених кісток великої худоби, що дозволяє уможливити більш легке плавлення фарфорового матеріалу. Кістки коней не використовували, оскільки вони надають посуду жовтуватий відтінок. Найпридатнішими виявилися кульшові кістки корови. Обпалюється кістяний фарфор за 1100-1500°C. Його глазур в основі та ж, що на м’якому фарфорі, але містить крім окису свинцю ще й деяку кількість бури для кращого з’єднання з черепком. Глазур на кістяній та м’якій порцеляні м’яка та ламка. Перевагою кістяної порцеляни є його незвичайна тонкостінність та прозорість. Кістяна порцеляна витриваліша і твердіша за м’яку порцеляну, проте сильно поступається у своїх характеристиках твердому саксонському фарфору.

a

Tue ‒ Thu: 09am ‒ 07pm
Fri ‒ Mon: 09am ‒ 05pm

Adults: $25
Children & Students free

673 12 Constitution Lane Massillon
781-562-9355, 781-727-6090