
Повернення в Україну. Родина Кричевських
Миколаївський обласний художній музей імені В.В. Верещагіна – музей із столітньою цікавою історією. Протягом років він збирає, зберігає та відкриває своїм відвідувачам найкращі зразки образотворчого мистецтва, які були створені у різних країнах світу. У збірці музею є рідкісні експонати, аналогів яким немає в жодній музейній або приватній колекції.
За останні десятиліття колекція музею поповнювалася дарами художників та приватних осіб. Загальна кількість музейних предметів наближається до 20 000 одиниць зберігання.



За плідну працю музей неодноразово був відзначений почесними нагородами. Так, у 2002 році він отримав Золоту медаль Російської Академії художеств за великий внесок у справу збереження та популяризацію культурної спадщини видатного художника-баталіста В. В. Верещагіна. У цьому ж році музей стає лауреатом Міжнародного академічного Рейтингу популярності та якості «Золота Фортуна».
У 2004 році музею присуджується обласна культурологічна премія М.М. Аркаса, за велику роботу щодо повернення в Україну із США 64 творів акварельного та олійного живопису із славетної мистецької родини Кричевських. Засновники цієї родини рідні брати Василь Григорович та Федір Григорович Кричевські, обидва славетні українські митці, академіки – засновники Української Академії мистецтв у 1917 році за підтримки М.С. Грушевського.



Василь Кричевський – автор герба України та перших українських грошей 1918 р. Відомий живописець, графік та архітектор. До того ж багато працював як художник театру в Києві та Харкові, був співавтором О. Довженка в кіно. Федір Кричевський – видатний український митець, автор численних картин на тему історії України.
Обидва сини Василя Кричевського – Микола та Василь – видатні художники. Донька Василя-сина й онука Василя Григоровича Катерина Кричевська-Росандіч сьогодні мешкає у США, але залишається патріотом України, відомим майстром живопису і в Європі, і в США. Відіграла велику роль у поверненні в Україну частки спадщини родини Кричевських.


